ZABYTKI NAD JEZIOREM MUCHARSKIM

Powiecie Wadowickim i powiecie Suskim to malownicze regiony położone w południowej Polsce, słynące z pięknych krajobrazów oraz z wielu cennych zabytków, które przyciągają turystów z całego świata. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

W powiecie Wadowickim znajduje się m.in. zamek w Lanckoronie. To cenny zabytek, którego korzenie sięgają XII wieku. W ciągu wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany, a obecny wygląd pochodzi z czasów renesansu. Kolejnym cennym zabytkiem są Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Został on wybudowany w XVII wieku i zachował się w dobrym stanie do dziś. Na uwagę zasługuje również Kościół Świętego Leonarda w Wadowicach, wybudowany w XV wieku, a także zespół klasztorny w Kalwarii Zebrzydowskiej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W powiecie Suskim warto zwrócić uwagę na zamek w Suchej Beskidzkiej. Jest to gotycka warownia zbudowana w XV wieku, którą wielokrotnie przebudowywano w kolejnych stuleciach. Innym cennym zabytkiem jest zamek w Lipnicy Murowanej, który powstał w XIV wieku i zachował się w dobrym stanie do dzisiaj. Warto również odwiedzić zamek w Łodygowicach, który pochodzi z XIV wieku, a obecnie pełni funkcję muzeum.

W powiatach Wadowickim i Suskim znajduje się wiele cennych zabytków, które stanowią świadectwo historii tych regionów. Warto je odwiedzać, aby poznać ich bogatą historię i kulturę oraz cieszyć się pięknymi krajobrazami, jakie oferują.